Proč se učit při hraní her?
Účelem této metody je “rozmluvit” v zápalu hry děti, teenagery i dospělé, kteří mají problém se soustředěním a sebevědomím nebo se jen stydí komunikovat v cizím jazyce. Díky přínosu gamingu do vzdělávání, se děti v kurzu velice rychle naučí slovní zásobu, plynule mluvit a spojovat si slova s různými aspekty hry. Tento způsob učení dovedl děti, které měly ve škole s anglickým jazykem problémy, na lepší úroveň angličtiny než mají jejich vrstevníci.
Mimo výuku anglického jazyka učíme vnímat i další aspekty, které hry dokážou předat. Samotní si totiž často ani neuvědomujeme, že hry nejsou jen zábava, ale osvojujeme si jimi a zlepšujeme vlastnosti jako jsou: strategické a logické myšlení, kreativita, představivost či multitasking.
Co jednotlivé hry rozvíjí?
Výhody gamingu
Ve hrách se často dostaneme do situace, kdy je potřeba se rozhodnout v rámci několika sekund, někdy i kratších časových intervalů. Občas naše rozhodnutí hra nevyžaduje tak rychle, ale naopak naše rozhodnutí rapidně ovlivní průběh celého příběhu. Proto je důležité ve hrách chápat návaznosti a následky našich rozhodnutí.
Ke kritickému myšlení se pojí taky soustředěnost. Například při hraní League of Legends je to jedna ze základních vlastností, kterou člověk musí trénovat. Hra nás totiž nutí kontrolovat a přizpůsobovat se několika aspektům najednou. Bez soustředění jeden z nich selže. To může být důvodem prohry.
Naopak u her jako NHL nebo FIFA přichází poučení z neúspěchu, analýza. Proč zrovna tahle nahrávka nevyšla? Střela letěla mimo branku? Tenhle zákrok mi přidal pár trestných minut..
Po každé takové situaci by měla přijít analýza a další pokus, který by měl vypadat trochu jinak.
Hry jsou různorodé a kromě zábavy toho dokáží opravdu hodně předat. Situace, které vidíme často potkáváme i v reálném životě. Vlastnosti a dovednosti, které se z her učíme mohou být výhodou ve škole nebo v práci.
Hry mohou rozvíjet i znalosti z úplně jiných oborů. Například v Minecraftu se učíme základům automatizací pomocí RedStonových prvků.